Forumul lumeaparanormalului.ro

Forum despre PARANORMAL
Acum este Vin Ian 19, 2018 8:23 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Vă invităm să vă înregistrați un cont de utilizator pe forumul nostru. Înregistrarea durează câteva secunde, dar vă va oferi facilități suplimentare, iar cel mai important, veți putea lua parte la discuțiile noastre sau veți putea deschide personal un subiect de discuție. Apăsați aici pentru a merge la pagina de înregistrare.

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
Mesaj necititScris: Lun Sep 02, 2013 12:16 am 
Neconectat

Aparent insiruirea din titlu e una arbitrara.Nu e asa...doar pare,pentru cine nu are niste cunostinte minime,nu de magie,ci despre magie.
Poate nu era sectiunea potrivita pentru postarea asta,insa nu am gasit alta mai buna,decat poate cea de magie avansata la care nu am oricum accesul.
Si ca sa incep,trebuie sa explic ce sunt egregorii si toate celelalte:
Un egregor e o forma energetica constituita constient sau fara intentie de catre membrii unui grup.Un fel de "suflet" al grupului,o matrice umpluta cu energii investite de catre fiecare membru in parte,in diferite masuri evident.
Exista egregori nationali,spre exemplu -e un egregor al Romaniei,ori al Spaniei...exista egregori ai unor religii,ai unor grupari religioase sau nereligioase,arhicunoscute ori secrete.
Si aceste forme energetice pot fi foarte puternice.Sunt lucruri care au o identitate proprie,o energie proprie,in care investesc multi oameni...la care participa multi oameni...si care pot fi folosite,in magie. (tocmai pentru a-i influenta pe membrii grupului,in special)
Poate ati auzit despre cum a evoluat constiinta nationala,pana la constituirea unor state...identitatea nationala...par doar vorbe goale,insa e vorba despre faptul ca acesti egregori capata la un moment dat suficienta forta incat se manifesta in plan fizic...

Ce sunt tulku? -sunt fiinte artificiale,produse prin magie,de catre calugarii tibetani avansati.Un tulku e o forma energetica care primeste un nume,o identitate,si in care initiatul investeste multa energie,prin concentrare (si vizualizari,ritualuri,etc) pana ii da o realitate.Nu in plan fizic insa,desi cica si asta e posibil.
Apoi aceasta fiinta,e folosita pentru a actiona in interesul magului care a creat-o...
Insa e posibil ca la un moment dat sa capete autonomie,si sa-i scape de sub control...identitatea sa e prea puternica pesemne...
Atunci magul care a creat-o o distruge...daca mai poate... (!)
Poate ati citit si voi despre faptul ca Hitler ar fi adus mai multi calugari tibetani care formau un ordin secret,ce se ocupa cu magia neagra...
Tinand seama despre felul uimitor in care a reusit sa foloseasca egregorul Germaniei pentru a si-l subordona,si a-i fanatiza pe conationalii sai,as spune ca rolul acestor calugari era exact acest fel de expertiza magica.Desigur,poate ma insel,insa vedeti de ce vad eu o legatura intre egregori si tulku,deja,banuiesc.

Ce sunt homnuculusii? -tot fiinte artificiale,carora magul pe deasupra le da si un corp fizic!
Desigur,o asemenea realizare inseamna multa energie investita in acest scop...si multa pricepere...si e ceva legendar,ca nu exista dovezi pe care poate ca le vor si cere unii sceptici,cum ca asa ceva chiar a existat vreodata.
Acesti homunculusi cica ar avea nevoie si de hrana fizica,ca doar au trupuri fizice...(sange,din ce am citit...)

Ei...si de aici,am ajuns la...icoane! -icoanele,idolii,reprezentarile zeilor,sunt un fel de...homunculusi,din perspectiva magiei!
Sunt forme artificiale,materiale puse in legatura cu fiinte imateriale...un fel de trupuri artificiale pentru aceste entitati.
Desigur,in general nu exista manifestari evidente ale acestuli lucru,asa ca e usor pentru sceptici sa spuna ca e vorba despre baliverne...si totusi,daca o sa fiti curiosi,o sa puteti urmari pe youtoube statui ale Fecioarei ori ale lui Isus care plang-cu sange uneori,care...se misca(!!!)...icoane care isi schimba expresia...care clipesc...
Unii ar spune ca e un miracol...si nu ii contrazic,insa eu cred ca e o forma de magie.

Si acum am ajuns si la cei care se manifesta prin aceste forme,prin icoane,de exemplu: nu cumva zeii in general,nu sunt altceva decat egregori produsi de magii din vechime,de preotii antici?
Si oare au folosit ei fiinte care deja existau,in alte planuri,ori pur si simplu le-au creeat prin magie,ca niste tulku,pentru a le folosi apoi dupa bunul plac?
Daca e asa,aceste fiinte probabil ca le-au scapat la un moment dat de sub control...si ca metoda de control,a fost tocmai practicarea ritualurilor care asigurau transferul de energie catre aceste fiinte...

Sigur,par simple intrebari retorice,insa in magie,chiar si in ziua de astazi,sunt invocate felurite fiinte din alte taramuri,conjurate,obligate sa indeplineasca dorintele unora...in schimbul unor taxe,uneori...
Unii dintre zeii antici sunt demonii folositi de practicantii magiei negre de astazi...(nu dau nume)
Insa exista si entitati benefice,folosite(?) de practicantii magiei albe...ingerii,arhanghelii -si ei sunt reali,chiar daca nu pot sa spun daca au fost ori nu creeati de oameni (incln sa cred ca nu,pur si simplu pentru ca oamenii nu se prea procep sa creeze ceva atat de bun).
As putea da exemple de practici magice de a lucra cu egregorii...dupa cum altii de pe forum ar putea da exemple de folosire a altor asemenea fiinte artificiale (practicantii magiei negre mai ales...),insa evident,eu unul nu am sa o fac.Pentru ca putini practicanti,ori doar studenti in domeniul asta,chiar nu ar face rau cu asemenea cunostinte...

Talismanele,sunt alte "incarnari" materiale ale unor energii din alte planuri.Magul le incarca cu aceste energii,le pune in legatura cu ele (prin simbooluri,ritualuri,vizualizari...)si odata incarcate,le foloseste ca rezonatori,ca pe niste antene care sa-l mentina in legatura cu aceste energii,invocate de el.
Evident,si preotii fac asta,de cand lumea,indiferent de religie.
Aici nu e vorba neaparat despre fiinte artificiale totusi.

Apropo,exista deja mai multe studii legate de morfogenetica care par sa dovedeasca ca asemenea forme,imateriale,exista si se manifesta in planul fizic.(pe mine ma conving ceste cercetari,iar celor curiosi le recomand sa caute "morfogenetica" si sa vada despre ce e vorba.

Sus

Mesaj necititScris: Lun Sep 02, 2013 10:35 am 
Neconectat
Utilizator interzis

Teoria ar fi chiar frumoasa daca nu s-ar baza pe atatea presupuneri.
In primul rand diferenta dintre egregori si tulku e ca de la cer la pamant. Probabil ai citit carti despre magie in care exista doar fragmente referitoare la asta. Citeste si unele de specialitate si vei vedea ce intelegeau calugarii budisti prin asta.
Un homunculus (s-a mai discutat pe forum, Lucifer chiar voia sa cumpere unul) sunt apanajul alchimistilor. De la aur si elixirul vietii s-a trecut la a-l imita pe dumnezeu. Cum ai putea sa faci asta decat creand viata in eprubeta?

Legaturile cu Hitler si nazistii sunt doar o intriga demna de un roman Dan Brown. S-au spus multe despre asta, inclusiv ca Hitler era reptilian, extraterestru, conducea Oculta Mondiala si alte tampenii (multe scoase chiar de Aliati pentru a-l discredita).

Icoane miscatoare si care doneaza sange....da, au existat, pana au venit cercetatorii cu instrumente si masuratori. Atunci s-au oprit dintr-o data. Credinciosii vad ceea ce vor sa creada. Daca vei amesteca credinta cu magia va iesi un talmes-balmes atat de mare incat va fi greu sa mai gasesti drumul corect.

Uite un exemplu banal, poate, dar care va arata felul in care percepi lumea: 5 amici intra intr-o padure la 2 noaptea. Unul dintre ei vede fantome si o padure bantuita, spectre care planeaza deasupra-le, altul vede elfii si entii lui Tolkien, poate si cativa troli si hobiti asteptand in umbra, altul se uita nostalgic la stele si viseaza la castele, paduri din vremuri vechi, cavaleri si printese, altul se uita cum au inflorit semintele extraterestre purtate de navele spatiale pe pamantul nostru, iar ultimul se uita pe jos spunandu-le nerozilor sa se opreasca inainte de a-si rupe gatul intr-o prapastie.
Vei vedea aici 5 teorii despre viata in general - una legata de paranormal, alta legata de fantezie, una legata de visare si filosofia vremurilor pierdute, alta legata de panspermie si UFO, iar ultima - cea realista, sceptica, obiectiva, care, desi poate parea fada, iti poate salva viata (la propriu si la figurat).

Sus

Mesaj necititScris: Sâm Sep 28, 2013 4:22 am 
Neconectat
Utilizator suspendat

Faza Lunii:
Element: pamant
Zodie: nespecificată
Delmoniko scrie:
iar ultima - cea realista, sceptica, obiectiva, care, desi poate parea fada, iti poate salva viata (la propriu si la figurat).

Realitatea difera de la persoana la persoana , in primul rand , iar in al doilea rand nu esti din ateata randuri citite din comentariile tale un inteligent rasat - obiectiv . De ce zic asta ? Simplu ...in masura in care tot te bazezi pe diferite surse care arata destul de vag , ca nici marii savanti nu stiu cu ce au de a face , aceste "fapte dovedite ", dai dovada ca tu doar preiei ce zic altii si le pui aici .
Stai , stai , stai ...unde e sa zicem samnatura ta ?
Ce crezi ca marile descoperiri au venit din pura fapta ca au fost dovedite din start .
De ce nu gasesti astfel de fapturi artificiale ? Referindu ma pur la alchimie ...
Raspunsul vine simplu ..sunt multe chestii ce nu se pun in vitrina sa le admire prostu , pe principiul ca lumea nu e pregatita pentru anumite chestii

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]