Forumul lumeaparanormalului.ro

Forum despre PARANORMAL
Acum este Sâm Feb 24, 2018 5:25 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Vă invităm să vă înregistrați un cont de utilizator pe forumul nostru. Înregistrarea durează câteva secunde, dar vă va oferi facilități suplimentare, iar cel mai important, veți putea lua parte la discuțiile noastre sau veți putea deschide personal un subiect de discuție. Apăsați aici pentru a merge la pagina de înregistrare.

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri pentru FORUM
Mesaj necititScris: Lun Iun 24, 2013 1:42 pm 
Neconectat
Administrator Şef
Administrator Şef

Faza Lunii: Lună Nouă
Element: pamant
Zodie: taur
WoodRath scrie:
1. O arie ( sectiune ) cu Lucruri Practice, adica vraji, retete, potiuni, ritualuri si exercitii, ATENTIE! toate care au fost facute si testate de voi, nu se admit texte sau informatii luate din surse si care nu v-au dat nici un rezultat, pentru ca daca ar fi asa am umple pagini intregi, In aceasta arie se va discuta strict despre lucruri facute in practica, reusite si nereusite, experiente etc. si absolut numai ce tine de ocultica.

Secțiunea de magie și vrăjitorie ar putea găzdui astfel de subiecte. Defapt deja scriem acolo diverse ritualuri, vrăji ș.a.
WoodRath scrie:
2. Hermetism - teorie, practica si exercitii.

Observ că s-a mai discutat despre hermetism și olărie anterior. Olăria am introdus-o mai mult pentru a înțelege elementele primordiale (adică cele patru cunoscute de toți: focul, apa, aerul și pământul). În a doua fază mi-am propus să introduc exerciții de control individual al elementelor și asta pentru că această practică este mult mai ușoară decât controlul tuturor elementelor inclusiv prin cel numit akașa adică ceea ce înseamnă hermetism. Hermetismul în sine este o practică riscantă pentru un începător care nu are gânduri pure, este fanatic și vrea să facă chiar și un strop de rău unei persoane. Mă tem că sunt mulți cei ce se încadrează în ceea ce am spus eu aici și asta nu este bine. Observ că ai dezvoltat o pasiune pentru hermetism și asta înseamnă că ști ce poate păți un practicant al hermetismului dacă practica nu este realizată într-o anumită ordine cerută. Mă voi gândi dacă voi introduce o astfel de secțiune, însă la fel de bine am putea să discutăm despre hermetism în olărie.
WoodRath scrie:
3. Tensegritate - practica si invataturi.

S-ar putea introduce, este o idee bună. Eventual am putea numi „Șamanism” în loc de Tensegritate. Am putea specifica pe site într-un dicționar acești termeni (sau chiar pe forum).
WoodRath scrie:
4. Chat - numai pentru predare de cursuri online din domeniul ezoterismului. Cu persoane avizate care au cunostiinte si habar despre acestea.

Pe site sau pe forum?
WoodRath scrie:
5. Pentru profilul membrilor: as vrea sa fie ranguri in functie de numarul de postari, ranguri cu denumiri ezoterice, nu cu grade militare cum sunt la alte forumuri. Pe langa ranguri ale userilor, mai este nevoie de reputatie care poate fi adaugata intre noi +1pt sau -1pt pentru fiecare user care vrea sa ii acorde altuia reputatie, astfel daca 10 useri iti acorda +1 o sa ai o reputatie de 10pt, deasemenea e bine sa se introduca la profil si niste premii virtuale ce constau in mici desene simbolice, pe care numai adminul le poate acorda in functie de prestanta pe forum. Toate acestea fac forumul mai atractiv si pe user sa isi dea interesul pentru mai multa activitate si il face sa nu plece.

S-ar putea introduce, de ce nu? Va trebui să ne ocupăm de imagini și toate alea așa că nu știu cât de repede vom putea face asta.
WoodRath scrie:
6. Informatii despre evenimente si oraganizatii ocultice, grupuri practicante in anumit domeniu sunt si ele bine venite intr-o rubrica speciala cu toate detaliile cuvenite, pentru ca toti aceia care vor vrea sa faca parte din astfel de grupuri sa poata stii si sa se duca acolo.

Am putea face și asta fără a crea o secțiune nouă pe forum. Eventual am putea pune pe site sub formă de anunț iar aici să discutăm despre fiecare anunț în parte.
WoodRath scrie:
7. Membrii care au inactivitate mai mare de 2 luni ( asta o zic pentru ca din aproape 2000 de useri daca sunt activi vreo 15 ) sa fie stersi si continutul forumului sa poata fi vizualizat numai daca esti membru inregistrat. Astfel se incurajeaza postarile si cei care vine doar sa priveasca si sa citeasca fara a participa sa se diminueze.

Ideea cu ștersul membrilor este okay, dar nu știu ce să spun despre propunerea ta legată de conținutul forumului. Da, ar putea fi o idee însă de la început am spus că oricine vrea informații le poate găsi aici fără a fi nevoit să-și înregistreze un cont de utilizator. Dacă au vrut să participe la subiecte au făcut-o, dacă au avut nevoie de ajutor (întrebări ș.a.) s-au întregistrat. La fel de bine ar putea să-și facă conturi doar ca să poată citi.
WoodRath scrie:
Legat de propunerile mele de mai sus am observat urmatoarea regula:
...
Bun, sunt perfect de acord cu ea, numai sa fie activitate in acea sectiune avansata. Multumesc.

Am modificat regula. Uitasem de acel regulament. Mulțam de atenționare!

Sus

Mesaj necititScris: Lun Iun 24, 2013 2:19 pm 
Neconectat
Administrator Şef
Administrator Şef

Am mutat subiectul și am creat secțiunea „Șamanism” la magie și vrăjitorie. Mulțumesc pentru sugestii!

Sus

Mesaj necititScris: Lun Aug 26, 2013 4:01 pm 
Neconectat

Admin , daca se poate sa se faca o arie pentru sceptici de genu : Logic Vs Ilogic . Pentru ca nu cred ca sunt singurul care m-am saturat de sceptici si care se chinuie sa ne bata cu propriile cuvinte.

Aceasta era o simpla sugestie si nici decum o incercare de insulta sau injuriu la adresa cuiva.

Multumesc frumos pentru timpul acordat.

Sus

Mesaj necititScris: Mar Aug 27, 2013 12:52 pm 
Neconectat

Faza Lunii:
Element: alegeți
Zodie: nespecificată
Te-ai saturat de noi? Pai ce-am facut? :)
Berserker scrie:
daca se poate sa se faca o arie pentru sceptici de genu : Logic Vs Ilogic

Sau... "Stiinta vs. Paranormal".

Sus

Mesaj necititScris: Mar Aug 27, 2013 1:18 pm 
Neconectat
Administrator Şef
Administrator Şef

Berserker scrie:
Admin , daca se poate sa se faca o arie pentru sceptici de genu : Logic Vs Ilogic . Pentru ca nu cred ca sunt singurul care m-am saturat de sceptici si care se chinuie sa ne bata cu propriile cuvinte.

Acceptată. Secțiunea a fost creată și se numește „Paranormal vs. știință”: paranormal-versus-stiinta/. Momentan este închisă deoarece nu este gata (trebuie introdus un regulament și un model pentru subiecte).

Sus

Mesaj necititScris: Lun Sep 09, 2013 10:40 pm 
Neconectat

Faza Lunii:
Element: alegeți
Zodie: nespecificată
Am vrut sa deschid un topic nou in sectiunea paranormal vs. stiinta, dar am vazut ca inca e blocat. Pe cand o data de lansare a sectiunii? :)

Sus

Mesaj necititScris: Lun Sep 09, 2013 11:10 pm 
Neconectat

Element: apa
In legatura cu stersul membrilor...nu cred ca e o idee asa de buna, adica daca unele persoane observa ca forumul nu prea e activ logic ca nu mai intra o perioada, eu spre exemplu. In rest toate mi se par foarte OK.

Sus

Mesaj necititScris: Lun Sep 09, 2013 11:23 pm 
Neconectat

Element: apa
Intreb si eu asa :ce trebuie sa fac sa primesc o eticheta ?

Sus

Mesaj necititScris: Mar Sep 10, 2013 11:44 am 
Neconectat
Utilizator interzis

Te stampilez eu imediat. De care vrei? :))

Sus

Mesaj necititScris: Mar Sep 10, 2013 3:24 pm 
Neconectat
Administrator Şef
Administrator Şef

Chinecto scrie:
In legatura cu stersul membrilor...nu cred ca e o idee asa de buna, adica daca unele persoane observa ca forumul nu prea e activ logic ca nu mai intra o perioada, eu spre exemplu. In rest toate mi se par foarte OK.

Am renunțat la ideea de a șterge utilizatorii inactivi. Conturile multiple nu sunt interzise, deci își pot înregistra un alt cont sau ne pot contacta pentru a le oferi sprijin în vederea recuperării contului.
Chinecto scrie:
Intreb si eu asa :ce trebuie sa fac sa primesc o eticheta ?

Nimic. Moderatorii sunt cei ce propun etichetarea unui utilizator.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]