DelmonikoDeRezerva, interzis permanent

Aici vor fi notate toate sancțiunile date pe forum.

Autorul subiectului
admin
Administrator Şef
Administrator Şef

DelmonikoDeRezerva, interzis permanent

Mesaj necitit#1 » Dum Noi 10, 2013 4:41 pm

DelmonikoDeRezerva a fost interzis permanent pentru jignirile adresate unui membru al forumului recent: sugestii-reclamatii/propuneri-pentru-forum-t1278-20.html#p10666.

Delmoniko
Utilizator interzis

Re: DelmonikoDeRezerva, interzis permanent

Mesaj necitit#2 » Dum Noi 10, 2013 8:36 pm

Nu zau, aia era "jignire"?
Uite aici, mai informeaza-te putin: JIGNÍRE s. 1. insultare, ofensare, ultragiere, (livr.) vexare, (fig.) rănire, (livr. fig.) lezare. (~ cuiva cu vorbe grele.) 2. (concr.) afront, injurie, insultă, ocară, ofensă, rușine, umilință, (livr.) ultraj, vexațiune, (pop.) hulă, sudalmă, suduitură, (înv.) băsău, dosadă, înfruntare, necinste, obidă, (fig.) atingere, (livr. fig.) lezare. (Nu poate suporta ~; o ~ adusă cuiva.)

Ai afirmat in topicul precedent ca "paranormalul este inaintea stiintei". Cum asa? Chiar nu vreti un topic "paranormal vs stiinta"? De ce va e frica? Crezi ca vor scadea utilizatorii? Nu-ti face griji! Lumea e mereu avida de informatii, chiar si eronate, uneori, mai ales eronate.
Ce zici de o sectiune "bun simt vs sarlatanie"? E mai pe placul tau?

Mallzebuth

Mesaj necitit#3 » Dum Noi 10, 2013 10:15 pm

admin scrie:Cei de mai sus au dreptate.
Paranormalul nu se compară cu știința din simplul motiv că de cele mai multe ori paranormalul nu poate fi dovedit dat fiind faptul că în mare parte sunt experiențe personale (chiar și de grup) care nu pot fi demonstrate prin tehnologia curentă și asta pentru că însăși paranormalul (și nu doar el) este înaintea științei.
Vreți știință și dovezi publice? Căutați în altă parte.
În concluzie, nu va exista o secțiune numită Paranormal vs. știință.

Mai, sa se inteleaga bine. Eu n-am o problema cu paranormalul. Sunt credintele voastre si vi le puteti pastra. Dar sa spui ca paranormalul e inaintea stiintei doar pentru ca nu puteti demonstra voi existenta paranormalului, e una din cele mai ridicole lucruri pe care le-am auzit in viata mea. Trebuie inteles o data si pentru totdeauna ca experientele personale nu sunt "STIINTA" si nu pot fi luate mai mult de cat ca pe niste experiente personale. In STIINTA nu are ce cauta asa ceva, pentru ca aceste "cunostinte" pot fi alterate de individ. Cunoasterea prin stiinta e dincolo de acestea. E una obiectiva. Iar voi puteti spune de asemenea, ca paranormalul e dincolo de lumea fizica si de stiinta. Cele doua n-au nicio legatura una cu alta, desi se intersecteaza atunci cand paranormalii vorbesc despre lucruri ce se manisfesta in lumea reala: atunci fizica intervine. Deci E NORMAL ca paranormalul nu se compara cu stiinta.
Un astfel de forum ar fi putut lamuri confuziile astea cu privire la stiinta. Putea fi renuntat la acel "VS", sau chiar lasat doar "Stiinta". Oamenii trebuie educati, iar educatia nu se face doar in scoala. Spune-mi ca esti impotriva cunoasterii si promit ca nu voi mai cere sa se faca acest forum.

Neculai Anișor
Fost moderator

Mesaj necitit#4 » Dum Noi 10, 2013 10:49 pm

Si crezi ca educatia ar veni dintr-un subiect de pe forum?

Rupeti carnea de pe mine sa devin martir,
Am cuvinte ca otrava si gandirea ca venin.
Am sufletul patat dar complet vindecat,
La Judecata de Apoi luati-va un avocat !

Neculai Anișor
Fost moderator

Mesaj necitit#5 » Dum Noi 10, 2013 10:51 pm

Oamenii nu vin aici pe forumul despre paranormal, si subliniez paranormal pentru a afla cum se fac reactiile chimice.

Rupeti carnea de pe mine sa devin martir,
Am cuvinte ca otrava si gandirea ca venin.
Am sufletul patat dar complet vindecat,
La Judecata de Apoi luati-va un avocat !

Autorul subiectului
admin
Administrator Şef
Administrator Şef

Mesaj necitit#6 » Lun Noi 11, 2013 12:23 am

Delmoniko scrie:Nu zau, aia era "jignire"?
Uite aici, mai informeaza-te putin: JIGNÍRE s. 1. insultare, ofensare, ultragiere, (livr.) vexare, (fig.) rănire, (livr. fig.) lezare. (~ cuiva cu vorbe grele.) 2. (concr.) afront, injurie, insultă, ocară, ofensă, rușine, umilință, (livr.) ultraj, vexațiune, (pop.) hulă, sudalmă, suduitură, (înv.) băsău, dosadă, înfruntare, necinste, obidă, (fig.) atingere, (livr. fig.) lezare. (Nu poate suporta ~; o ~ adusă cuiva.)

Încerci să dovedești că ești deștept, felicitări, dar ai mici scăpări totuși.
Jignirea este sinonim cu insultarea care:
DEX ONLINE scrie:INSÚLTĂ ~e f. Vorbă sau faptă care lezează demnitatea sau reputația cuiva; jignire; ofensă; injurie. [G.-D. insultei] /<fr. insulte;
INSÚLTĂ, insulte, s. f. Cuvânt sau faptă injurioasă la adresa cuiva; ofensă, jignire, injurie. – Din fr. insulte.
JIGNÍ, jignesc, vb. IV. Tranz. 1. A atinge pe cineva în onoarea sau în demnitatea sa; a ofensa, a insulta. 2. (Înv.) A aduce un prejudiciu. [Var.: jicní vb. IV] – Din scr. žignuti.

Delmoniko scrie:Ai afirmat in topicul precedent ca "paranormalul este inaintea stiintei". Cum asa? Chiar nu vreti un topic "paranormal vs stiinta"? De ce va e frica? Crezi ca vor scadea utilizatorii? Nu-ti face griji! Lumea e mereu avida de informatii, chiar si eronate, uneori, mai ales eronate.
Ce zici de o sectiune "bun simt vs sarlatanie"? E mai pe placul tau?

Aveți dreptate. Ne este frică să facem asta.
Dacă faptul că ne relatăm experiențele pe acest forum și încercăm să oferim informații celor care cred în paranormal este o formă de șarlatanie, atunci da, suntem șarlatani. Totuși fiecare dintre noi este liber să creadă ceva și nimeni nu profită de nimeni aici. Ne ceri informații, îți oferim. Nu crezi în paranormal, nu te obligăm să o faci.
Mallzebuth scrie:Dar sa spui ca paranormalul e inaintea stiintei doar pentru ca nu puteti demonstra voi existenta paranormalului, e una din cele mai ridicole lucruri pe care le-am auzit in viata mea.

Să crezi că paranormalul nu există doar pentru că ești obsedat de știință și pentru că ție nu ți-a demonstrat nimeni o manifestare a paranormalului este cel mai ridicol lucru auzit vreodată.
Mallzebuth scrie:Trebuie inteles o data si pentru totdeauna ca experientele personale nu sunt "STIINTA" si nu pot fi luate mai mult de cat ca pe niste experiente personale. In STIINTA nu are ce cauta asa ceva, pentru ca aceste "cunostinte" pot fi alterate de individ. Cunoasterea prin stiinta e dincolo de acestea. E una obiectiva. Iar voi puteti spune de asemenea, ca paranormalul e dincolo de lumea fizica si de stiinta.

Noi știm că ele sunt experiențe personale. Cred că s-a spus asta pe acest forum de nenumărate ori, caz în care sunteți liberi să părăsiți forumul cu tot cu știința voastră pentru că nu are ce căuta aici. De ce? Repet ce ai spus și tu: sunt experiențe personale iar știință acestea nu au ce căuta.
Mallzebuth scrie:Cele doua n-au nicio legatura una cu alta, desi se intersecteaza atunci cand paranormalii vorbesc despre lucruri ce se manisfesta in lumea reala: atunci fizica intervine. Deci E NORMAL ca paranormalul nu se compara cu stiinta.

Vrei să spui că paranormalii (cei cu experiențe în domeniu) vorbesc despre lucruri care se manifestă și în lumea reală. Sper că înțelegi ce vrei să spun (am mai spus-o și altă dată).
Mallzebuth scrie:Un astfel de forum ar fi putut lamuri confuziile astea cu privire la stiinta. Putea fi renuntat la acel "VS", sau chiar lasat doar "Stiinta". Oamenii trebuie educati, iar educatia nu se face doar in scoala. Spune-mi ca esti impotriva cunoasterii si promit ca nu voi mai cere sa se faca acest forum.

Acest forum nu va face asta. Poate vrea să o facă un alt forum. Mai bine, de ce nu vă deschideți voi doi un forum propriu?

Mallzebuth

Mesaj necitit#7 » Vin Noi 15, 2013 12:07 am

admin scrie:Să crezi că paranormalul nu există doar pentru că ești obsedat de știință și pentru că ție nu ți-a demonstrat nimeni o manifestare a paranormalului este cel mai ridicol lucru auzit vreodată.

Ideile mele nu se bazeaza pe credinta. Nimeni, niciodata, nu a demonstrat existenta paranormalului in fata unor oameni care vroiau sa cunoasca mai multe. S-a "demonstrat" doar in fata celor care-si doreau sa fie adevarat. Paranormalul tine de credinta si nu va putea fi demonstrat. Nimeni, niciodata, nu va putea demonstra existenta paranormalului.

admin scrie:Vrei să spui că paranormalii (cei cu experiențe în domeniu) vorbesc despre lucruri care se manifestă și în lumea reală. Sper că înțelegi ce vrei să spun (am mai spus-o și altă dată).

Nu cred ca am vazut lucruri "paranormale" ce se manifesta in lumea reala si nici nu cred ca exista cineva cu experienta in paranormal pe forum. Paranormalul nu se poate manifesta in lumea noastra reala, normala, pentru ca atunci nu ar mai fi para-normal. E ca si cum ai cere unui credincios sa-ti explice un miracol. Am auzit pe unii credinciosi ca incercau sa demonstreze cum a despartit Moise Marea Rosie si ca de fapt ar fost Reeds (nu Red) sea bla bla. Din moment ce se poate explica, nu mai e miracol. Nici paranormalul n-ar mai fi paranormal daca ar fi explicat. Sunt doar... aiureli.

admin scrie:Acest forum nu va face asta. Poate vrea să o facă un alt forum. Mai bine, de ce nu vă deschideți voi doi un forum propriu?

Avem, doar ca interesul pentru subiectele de pe forum si pentru educatie in general tinde spre 0. Din acest motiv nu intra nimeni pe forum. Forumul asta e mai colorat si plin de nazbatii. Poate asta il face asa de interesant.

Mallzebuth

Mesaj necitit#8 » Vin Noi 15, 2013 12:12 am

Neculai Anișor scrie:Oamenii nu vin aici pe forumul despre paranormal, si subliniez paranormal pentru a afla cum se fac reactiile chimice.

Pacat atunci, ar fi aflat lucruri folositoare. Pentru un invatacel, chimia pare destul de paranormala. Ar trebui sa fie interesati...

Neculai Anișor scrie:Si crezi ca educatia ar veni dintr-un subiect de pe forum?

Sigur. E o sursa de informare care-i poate altera / modifica perceptile si ideile proprii.

Delmoniko
Utilizator interzis

Mesaj necitit#9 » Vin Noi 15, 2013 11:39 am

De cand stau pe forumurile astea (si sunt ani buni), am tot intalnit maestri reiki, magi invatati, vrajitori, warloci, tot felul de samani, necromanti, Houdini dar n-a facut nici unul o vraja. Cea mai interesanta e aia numita "log out" cand ramaneau fara argumente. La fel se va intampla si aici.

Revelier

Mesaj necitit#10 » Sâm Noi 16, 2013 3:07 am

:))))) Inca ramai pe forum ?

Înapoi la “Avertismente și interdicții”